☎ 077-717-7272, 054-481-1093

הסדרת מעמד לבן זוג זר של אזרח/תושב ישראלי

בעולם הגלובלי גוברת תופעה של נישואין בין-לאומיים. משרדנו במשך שנים רבות נותן שירות איכותי, אמין ונגיש לכל אלה , שמצאו את אהבתם בארץ זרה, וכעת דואגים להסדיר את מעמדם של בני/ות הזוג בישראל בצורה נוחה, רגועה ובטוחה.

ענייני מעמד לבני/ות זוג זרים מוסדרים בשני נהלים של משרד הפנים (5.2.0008 ו-5.2.0009), אשר מתבססים על הוראות חוק הכניסה לישראל, תשי״ב – 1952, וחוק האזרחות, תשי״ב -1952.

אזרחים זרים , אשר החליטו לקשור את גורלם בגורלו של העם היהודי , לא מקבלים אזרחות ו/או מעמד קבע בישראל באופן מיידי ואוטומטי, אלא עוברים הליך קבלת מעמד הדרגתי שמורכב ממספר שלבים, המכונה בשפה המקצועית ״הליך מדורג״.

במהלך ההליך המדורג , יקבל בן/ת זוג זר/ה אשרת עבודה מסוג ב/1 , לאחר מכן אשרת שהיה ארעית מסוג א/5, ולבסוף מעמד קבע – אזרחות או מעמד של תושב קבע.

הליכים מדורגים נמשכים בישראל (על פי הנהלים 5.2.0008 ו-5.2.0009) תקופה של 4.5 שנים (לאלה שנישואיהם נרשמו במדינה זרה) , או תקופה של 7.5 שנים (לאלה שבחרו לחיות ולנהל משק בית משותף כזוג ידועים בציבור).

כדי להתחיל הליך מדורג יש להגיש בקשה מנומקת למשרד הפנים ולצרף אליה שלל של מסמכים שונים, בעיקר מארץ המוצא של בן/בת הזוג הזר/ה. מבלי שיוגשו מסמכים שמוגדרים בנוהל כ״מסמכי סף״ – לא ייפתח ההליך המדורג ולא ייספרו המועדים הרלוונטיים לקבלת האשרות (את אותן אשרות ניתן לדמיין כ״מדרגות״ בהן עולה בן זוג זר לקראת קבלת מעמד קבע או אזרחות בישראל).

בין שלבי ההליך המדורג, עוברים בני הזוג ראיונות במשרד הפנים. הטעם שמאחורי הראיונות הללו הוא לברר עד כמה הקשר בין בני הזוג הוא כן ורציני. זאת כדי למנוע מקרים של קבלת מעמד בישראל על פי נישואין פיקטיביים.

כל אחד מבני הזוג נשאל שאלות דומות , ומשיב עליהן לפקיד, בעוד שבן הזוג האחר אינו שומע את התשובות. המראיין מחפש סתירות אשר לדעת משרד הפנים מעוררות ספקות בכנות ואמיתות הקשר.

לעתים , ראיונות הופכים לניסיון מאוד ממרמר וגורמים נזק ניכר לבני הזוג , וייאמר למען האמת, לא תמיד בצדק.

במקרה של מציאת סתירות , ניתן למחוק ו/או להפסיק את ההליך, להתלות המשכו בהפקדת ערבון כספי וכו׳.

כמובן שאם ההליך הופסק , בן/בת זוג זר/ה מחויב לעזוב את הארץ באופן מיידי.

לאור האמור , הכנה לקראת ראיון חייבת להיות יסודית, קפדנית , תוך שבני הזוג המרואיינים מתודרכים היטב כיצד לנהוג הן במצבים שלא בטוחים בנכונות התשובה והן במצבים בהם התשובה אינה ידועה להם.

במשך שנים רבות צוות המשרד ליווה הרבה זוגות לקראת קבלת מעמד בישראל וצבר ניסיון מוכח בניהול הליכים מדורגים, אותו נשמח להעמיד לרשותכם בשעת הצורך.

באהבה ובברכה,

צוות המשרד.

ארכיון מאמרים

הכל על משרד הפנים בעמוד הפייסבוק שלנו

ביקורות

מלאו את הטופס הבא וניצור איתכם קשר בהקדם האפשרי

077-717-7272